Pogryziony but, rozerwana na strzępki książka, wygryziona dziura w dywaniku i ta miłość do patyków….Bez wątpienia wszystkie psy (choć w różnym stopniu) wyrażają pasję gryzienia i żucia. Dlaczego z psiej perspektywy czynności te są tak istotne?
Ewolucyjny mechanizm wzmocnień
Wszystkie wzorce zachowań, które od dziesiątków tysięcy lat warunkowały przetrwanie psów jako gatunku – szczególne te krytycznie ważne, związane ze zdobywaniem oraz spożywaniem pokarmu-są wzmacniane odczuciem przyjemności i satysfakcji, przez co potrzeba ich realizowania pozostaje niezmiennie silna. Niezależnie od stopnia zaspokojenia głodu, nasi czworonożni przyjaciele odczuwają wrodzoną motywację do gryzienia, chrupania, żucia oraz lizania przez kilkanaście lub kilkadziesiąt(!) minut dziennie, ponieważ są to dla nich czynności niezawodnie samonagradzające.
Towarzyszący zachowaniom pokarmowym wyrzut uwielbianej przez mózg serotoniny wpływa na poprawę psiego samopoczucia, przynosi ulgę od napięcia psychofizycznego, relaksuje i odpręża. Wycisza, łagodnie przygotowując organizm psa do odpoczynku i regeneracji.
Szczęśliwy pies, to zrelaksowany pies
Współcześnie, zaangażowanie w aktywności okołojedzeniowe stało się prostym, instynktownym sposobem psów na odreagowanie codziennych wyzwań i obniżenie poziomu stresu: ukojenie niepokoju, rozładowanie frustracji czy zrównoważenie intensywnego wysiłku fizycznego.Nie tylko szczenięta z pasją oddają się rozrywaniu i żuciu przedmiotów niekoniecznie do tego przeznaczonych.
Gryzakowe inspiracje
Pomiędzy posiłkami: naturalne, różnorodne, bezpieczne gryzaki
Dobrze jest rozpocząć zapoznawanie ulubieńca z gryzakami wybierając w pierwszej kolejności takie, których zjedzenie nie będzie nadmiernie frustrującym wyzwaniem, a zajmie kilka, kilkanaście minut.
Dla większości psów smakowite są
na przykład:
- uszy królicze, jelenie lub wołowe (najlepiej z sierścią-są najmniej przetworzone), ucho wewnętrzne wieprzowe, aromatyczne gryzaki rybne, żwacze jagnięce lub wołowe, płucka, paski suszonego mięsa czy suszone podroby.
Te kruche, niewielkie przysmaki świetnie sprawdzają się jako nagrody po skończonej sesji treningowej, przegryzki podawane w trakcie relaksującego spaceru czy wsparcie w odpoczynku po intensywnej zabawie. Można podawać je już bardzo młodym pieskom, jak również psim seniorom.
Twarde gryzaki, kuszące wyjątkowo atrakcyjnym aromatem, zaangażują uwagę psa na zdecydowanie dłużej. Szczególnie wartościowe są: suszone kawałki skóry wieprzowej, wołowej, lub sarniej, głowizna, tchawica wołowa czy wołowe penisy.Przy tych produktach możemy mieć pewność, że pies nie zje ich zbyt łapczywie- wymagają starannego, długotrwałego ogryzania i rozmiękczania. Nie rozłamują się na możliwe do połknięcia, lecz niebezpiecznie duże, grożące zadławieniem kawałki.Ze względu na specyficzny zapach sprawdzają się podzielone na mniejsze porcje lub jako okazjonalnie podawane rarytasy.
Metodyczne, uważne przeżucie przysmaków z tej kategorii zajmuje psom wiele godzin.
Na co dzień wyjątkową propozycją jest uwielbiany przez psy gryzak z sera himalajskiego.To lekkostrawny (niskotłuszczowy, nie zawierający laktozy), a bogaty w witaminy i składniki mineralne przysmak. Bardzo powoli traci twardą strukturę (pod wpływem śliny), dlatego psy ogryzają go stopniowo, przez wiele dni.
Gryzaki ekologiczne
Nadzwyczajnym rodzajem gryzaków są poroża (corocznie, naturalnie zrzucane przez łosie i jelenie) oraz pochodzące z upraw ekologicznych, oczyszczone, wygładzone, a następnie wysuszone korzenie drzew i krzewów. Dla nas są praktycznie bezwonne. Nawet intensywnie gryzione przez psy, nie brudzą podłogi ani dywanów, są również najbezpieczniejsze pod względem mikrobiologicznym (wystarczy okazjonalnie zanurzyć je we wrzątku, następnie wysuszyć w słońcu, usuwając tym samym pożywkę dla bakterii-głownie pozostałości śliny). To doskonały wybór dla psów cierpiących z powodu nadwagi lub alergii pokarmowych.
Poroża ze względu na twardość, a w związku z tym ewentualne ryzyko uszkodzenia zębów, dedykowane są psom wytrwałym, zmotywowanym do gryzienia, lecz spokojnym i odpornym na frustrację. Dlatego przy pierwszym zakupie warto zdecydować się na połówkę lub nawet ćwiartkę gryzaka (wersję ‚easy’) w odpowiednio dobranej wielkości, i poobserwować reakcję czworonoga.
Gryzaki drewniane, w tym patyk z drzewa kawowego, są bezpieczną alternatywą dla piesków o słabszej sile mięśni bądź nieco mniej cierpliwym usposobieniu. Odgryzane przez psy włókniste kawałeczki drewnianych gryzaków są miękkie, zbliżone wielkością do otrąb-na tym polega ich fenomen. W przeciwieństwie do ‚zwykłych’ patyków nie rozłupują się na ostre kawałki, nadto są wyjątkowo wytrzymałe- zgryzienie jednego drewnianego gryzaka zajmuje psu wiele miesięcy.
Jednym z najłatwiej dostępnych, ekologicznych gryzaków jest surowa marchewka! Jabłko, które również sprawdzi się jako urozmaicenie gryzakowego menu, można podawać lekko zmrożone, wydłużając w ten sposób czworonożnemu czas posiłku.
Czas posiłków: zabawki na jedzenie
Oryginalne KONGi i Lickimaty to niezmiernie przydatne, unikalne produkty, genialnie w swojej prostocie, opracowane z myślą o umożliwieniu psom realizacji naturalnych potrzeb związanych z wylizywaniem pokarmu. Służą czworonogom w dwójnasób: zapewniają codzienną dawkę błogiego, serotoninowego wyciszenia, a ponadto działają pro-zdrowotnie. Spowalniają czas trwania posiłku, przez co korzystnie wpływają na proces trawienia.
Są niezwykle praktyczne: wytrzymałe, trwałe, wykonane z bezpiecznych, przebadanych materiałów, odporne zarówno na mrożenie, jak i mycie w wysokich temperaturach. Zdecydowanie warte wypróbowania!